28 września 2015

Jak bezpiecznie przejechać rowerem z Bielan Wrocławskich do Wrocławia (np. na Partynice)

Bielany Wrocławskie położone są zupełnie niedaleko Toru Wyścigów Konnych Partynice, na którym w szczególności pod nowym Zarządem dzieje się bardzo wiele ciekawych wydarzeń oczywiście związanych z końmi. Organizatorzy stawiają jednak nie tylko na hard-core’owych sympatyków jeździectwa/ wyścigów, ale także potrafią wstrzelić się w oczekiwania rodzin z dziećmi udostępniając kucyki, podstawiając food-truck’ie i organizując inne tzw. towarzyszące wydarzenia, na które naprawdę warto się wybrać.

Naszym odwiecznym problemem jest brak możliwości bezpiecznego dojazdu do Wrocławia na rowerze z Bielan Wrocławskich. Co prawda na upartego można przeprawić się ul. Rekreacyjną, ale jest stan po pracach związanych z Aquaparkiem w Bielanach Wrocławskich jest fatalny. Trasa nie jest zbyt bezpieczna a na pewno nie jest do przebycia przez zawodnika, który dopiero co nauczył się jeździć na dwóch kółkach (np. takiego jak nasz Jasiu :) Kiedyś jeszcze jako-tako dało się przejechać tą trasą o czym pisałem na BielanyWroclawskie.com już w maju 2011 - jak ten czas leci!!!Istnieje potrzeba udostępnienia innej, bezpiecznej drogi do Wrocławia. Podczas ostatniego Zebrania Wiejskiego zapytałem o taką możliwość Pana Wicewójta Kopcia starając się ustalić czy możliwym jest dobudowanie „kładki” obok obecnej przeprawy nad Austostradą – bo to jest krytycznie niebezpieczne miejsce jeśli idzie o łącznik Ślęza/Bielany Wrocławskie-Wysoka-Wrocław. Co prawda nad tym przejazdem nad Autostradą jest ograniczenie do 30 km/h, ale jest tam na tyle wąsko, że super niebezpiecznie jest tamtędy przechodzić, nie mówiąc już o przejeżdżaniu rowerem. 

Co przekazano na Zebraniu Wiejskim w tej sprawie?

Po pierwsze poinformowano, że raczej jeszcze w tym roku w ramach realizowanych w tej okolicy prac zostaną wzmocnione i poszerzone przejścia na wałach prowadzących do mostu nad Autostradą. Na samym moście niewiele da się zrobić (brak miejsca) – w planach jest jednak utworzenie bezpiecznej zatoczki gdzie piesi (nie rowerzyści) będą mogli się „schować”

Po drugie Wicewójt Kopeć przekazał, że Gmina ma w planach realizację siatki połączeń pomiędzy miejscowościami – chodzi tutaj o odpowiednio oznaczone i dostosowane ścieżki rowerowe. Przejazd na trasie Ślęza/Bielany Wrocławskie-Wysoka-Wrocław ma być udostępniony w miejscu za Zamkiem Topacz pod Autostradą w okolicy boiska / placu zabaw w Ślęzie. Gmina aktualnie prowadzi rozmowy z jednym z Zakonów od którego chce przejąć grunt umożliwiający wykonanie łącznika rowerowego pomiędzy Ślęzą a Wysoką. Finał całej akcji będzie taki, że możliwym będzie pojechanie trasą rowerową z Bielan Wrocławskich do Wrocławia. Temat będę monitorował bo mocno osobiście mi na tym zależy :)

9 komentarze:

Anonimowy pisze...

Cześć, To świetna informacja. Sam mieszkam w Wysokiej i wiele razy przejeżdżałem wiaduktem nad A4 do Ślęzy. Ograniczenie do 30 km/h w tym miejscu to fikcja i moim zdaniem konieczna jest tam dodatkowa kładka dla pieszych i rowerów. Chociaż tunel pod autostradą chyba będzie jeszcze lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza że już w przyszłym roku w Wysokiej otworzą szkołę i pewnie część dzieci ze Ślęzy będzie mogła się tam bezpiecznie dostać. Orientujesz się w którym miejscu dokładnie będzie ten tunel?
Paweł

Anonimowy pisze...

a może przedłużyć ul.parkowa w Ślęzy koło strzelnicy i dalej w stronę Wysokiej
Skoro to ma być ścieżka rowerowa to może by warto było ja wydłużyć Im dłuższa trasa tym lepsza
Pozdrawiam

Mateusz Łoskot pisze...

Bardzo cieszą wieści o wszelkich inicjatywach rowerowych w naszej okolicy.

Faktycznie, ul. Rekreacyjna nie jest rozwiązaniem family-friendly choć chyba to najkrótsza opcja dojazdu na Krzyki. Ruch na tamtym odcinku pod względem prędkości jest jak na drogach w terenie niezabudowanym :(

Pozostaje jeszcze dojazd ul. Czekoladową w stronę Wałbrzyskiej. Jest to dość bezpieczny przejazd, ale dłuższy i w trochę innym kierunku.

Pozdrawiam

Mateusz Łoskot pisze...

Przy okazji, 16.10 odbędzie się zebranie Rady Gminy Kobierzyce (http://ug-kobierzyce.sisco.info/?id=4466)

Rzuciłem okiem na projekty uchwał z podlinkowanego na powyższej stronie archiwum ZIP.

A tam, o ile dobrze interpretuję, z budżetu znika rowerowa pozycja za 100 tys. zł

"likwidacja zadania inwestycyjnego pn. „Program budowy i oznakowania tras rowerowych, ścieżek rowerowych i ciągów pieszo - rowerowych na terenie gminy”- brak możliwości realizacji zadania w bieżącym roku"

Pozostaje liczyć na rok 2016.

Mateusz Łoskot pisze...

Jeszcze jedna ciekawostka z w/w dokumentów budżetowych, "Instalacja monitoringu na terenie Sołectwa 10 215,00 zł"

Czy ktoś z Was wie, co to za monitoring i gdzie?

Mateusz Łoskot pisze...

> Pozostaje jeszcze dojazd ul. Czekoladową w stronę Wałbrzyskiej. Jest to dość bezpieczny
> przejazd, ale dłuższy i w trochę innym kierunku.

Może warto zagłosować na rowerowy projekt obywatelski w tamtej okolicy, zawsze to nasze sąsiedztwo, a ci z nas co rowerują może będą korzystać

Chodzi o projekt Nr 752 "Bezpiecznie na rowerze: ul. Wałbrzyska - ul. Krzycka"

https://www.wroclaw.pl/budzet-obywatelski-wroclaw/projekty-2015/projekt,id,752

P. Łyszczak pisze...

Mateusz - odnośnie monitoringu - wydaje mi się (do potwierdzenia) ze monitorowany będzie nowy, budowany właśnie plac zabaw przy szkole w Bielanach Wrocławskich - zabiegałem o to mocno podczas Zebrania Wiejskiego. Dopytam w Gminie

Mateusz Łoskot pisze...

Dzięki za info i dopytanie!

Mateusz Łoskot pisze...

Dla zainteresowanych rowerzystów, wczoraj wieczorem zamiast samochodem postanowiłem porowerować na trening na ścianę wspinaczkową Tarnogaj. Jeśli ktoś z Was używa RunKeeper, tutaj jest link do całej mojej trasy http://rnkpr.com/ab9uwnb. 11.5km w jedną stronę, i w większości, szacuję na 2/3, trasa prowadzi bardzo bezpiecznie po ścieżkach rowerowych.

Jedyny niepewny kawałek to, wąski przejazd nad autostradą. Przyglądałem się jakie byłyby możliwości rozbudowy, specem nie jestem, ale nie widzę tego. Oznaczałoby to przebudowę całej kładki, chyba, że da się ustalić tam ruch wahadłowy z wyznaczonym pasem dla rowerów kosztem pasa dla samochodów.

Po pewnym odcinku, za kładką, w stronę Wro, można uciec na chodnik.

Prześlij komentarz

Komentarze obraźliwe wobec osób trzecich będą usuwane. Proszę o merytoryczną i kulturalną wymianę zdań.