23 lutego 2015

Trzeba zabezpieczyć przejście dla pieszych w Bielanach Wrocławskich przy ul. Kolejowej

Korzystając ze świetnej pogody udałem się na spacer z córką i wykonałem sporo zdjęć - dzięki temu mam materiał na kilka postów, które będę sukcesywnie publikował.

Na pierwszy ogień idzie sprawa zabezpieczenia przejścia dla pieszych przy ulicy Kolejowej. 
To droga, którą codziennie bardzo wiele dzieci idzie i wraca ze szkoły - w szczególności te, które mieszkają na Arkalandii, dzięki świetnemu i oświetlonemu łącznikowi jaki wybudowano. Problem z tym przejściem - oprócz konieczności pilnego odmalowania pasów - jest taki:
  1. nie ma ono specjalnych "mrygających" świateł wpuszczonych w asfalt dodatkowo uczulających kierowców, że to miejsce warte ich uwagi i zwolnienia - chodzi o rozwiązanie znane np. z przejść dla pieszych w Wysokiej i w Bielanch Wr. w okolicy Biedronki
  2. nie ma dodatkowego oświetlenia górnego - a przydałyby się na pewno takie ekstra lampy "wygięte" w kierunku ulicy, dodatkowo doświetlające to newralgiczne miejsce
  3. nie ma barierek czyli dziecko może jak tylko chce bez zatrzymywania wjechać na to przejście (pomijam, że tak nie można robić, ale nie ma zabezpieczenia przeciwko temu)
Nie upieram się przy pkt. 3, ale uważam, że pkt. 1 i 2 warte są wdrożenia. Proponuję nie rozbierać tego na punkty pierwsze, nie mnożyć całego zespołu przeszkód itd. tylko zrobić taką małą zmianą z myślą o najmłodszych.

Wiemy, że: (a) było już tutaj jedno potrącenie - niegroźne na szczęście (b) 20 m wcześniej jakiś szybki Bill wpakował się w brzózki jak jechał z Topacza super wypasionym samochodem (c) czy nam się to podoba czy nie porządna i prosta droga zachęca kierowców do nadmiernego gazowania - trzeba im jasno pokazać, że to miejsce gdzie są dzieci i należy zachować ostrożność i kropka.

Linka do tego posta wrzucam do naszych niedawno wybranych Radnych. Jak / jeśli odpowiedzą dam znać na stronie. 

2 komentarze:

Kazimierz Bolu pisze...

Dodałbym punkt 4 - brak obniżenia krawężników.
Aktualna sytuacja wymusza przejazd wózkiem ukośnie przez pasy od ul. Ryżowej do wjazdu przy stacji Trafo. Bezpieczne to na pewno nie jest.

Analogiczna sytuacja jest z krawężnikami przy dwóch nowych przejściach przy Netto i Biedronce na ul Wrocławskiej. Mi to ciśnienie podnosi. Jak można było zrobić i zatwierdzić projekt przejścia z bezpiecznymi wysepkami, mrugaczami itd bez obniżenia krawężników i przebudowy części chodnika?

P. Łyszczak pisze...

zgadzam się - wymienione krawężniki wymagają obniżenia
nie jestem specem od dróg, ale w sumie racja, że tego typu ważne detale powinny być uwzględnianie już na etapie projektu

Prześlij komentarz

Komentarze obraźliwe wobec osób trzecich będą usuwane. Proszę o merytoryczną i kulturalną wymianę zdań.