26 września 2013

Po Zebraniu Wiejskim w Bielanach Wrocławskich


                              
Po Zebraniu Wiejskim przedstawiam szybki, subiektywny opis tego, co było tam dyskutowane. Nie są to wszystkie poruszane tematy, tylko telegraficzny przegląd poruszanych spraw.  • odbyła się długa i ożywiona dyskusja w sprawie śmieci i tego jak nie sprawuje się w tym względzie firma Veolia. K’woli ścisłości – wygrali przetarg dając najlepszą cenę poza tym jest to firma znana nie tyle w skali kraju, co na pewno w skali Europy więc ciężko tutaj zrzucać cała winę na Gminę, która pewnie też nie jest szczęśliwa, że dostała taki temat od Rządu „w prezencie”
  • za około 2 miesiące można się spodziewać (z naciskiem na można) zmiany w postaci częstszego wywozu tzw. odpadów mokrych- będą one odbierane przez Veolia raz na tydzień a nie jak teraz, raz na 2 tygodnie
  • bardzo podobało mi się wystąpienie Pani Katarzyny, która przygotowała prezentację PPT gdzie na kilku slajdach pokazało co jej przeszkadza i stanowi niebezpieczeństwo dla Mieszkańców, ale co ważniejsze przedstawiła konkretne, realne rozwiązania tych problemów. Rispect dla Pani Katarzyny za pracę i formę – czekamy na ten materiał, chętnie opublikujemy to na stronie. Jak obserwowałem Szanownych Decydentów to odniosłem wrażenie, że te propozycje zostały przyjęte ciepło i mają szansę na realizację.
  • w wypowiedzi Pani Katarzyny podobał mi się także jeszcze jeden aspekt a mianowicie podziękowanie dla władz różnego szczebla za to co dobrego dzieje się w Bielanach Wrocławskich zwłaszcza pod względem inwestycji – przyłączam się do tego głosu, nie można tylko wiecznie wszystkich i wszystko krytykować a niestety czasami mam takie wrażenie, że część osób przychodzi na Zebranie, aby się wyładować na kimś – polecam w tym względzie albo bieganie, albo ćwiczenia, może też być tańczenie.
  • ja zabrałem głos w dwóch tematach: (1) poprosiłem o przesuniecie części pieniędzy pierwotnie planowanych dla Arkalandii na modernizację placu zabaw przy szkole, użytkowanego głównie przez małe lejbiki – krótko mówiąc chodzi o to, aby zrobić tam jakieś sensowne dojście, bo aktualnie butami lub wózkiem wpada się tam w straszne błoto (2) nalegałem, aby rzeczywiście, faktycznie doprowadzić do organizacji Biegu na 5/10 kilometrów w Bielanach Wrocławskich. Odnośnie placu – przegłosowano to, na tak. Odnośnie biegu: odniosłem wrażenie, że jest „kierunkowe tak”, ale temat wymaga doprecyzowania m.in. z Dyrektorem GCKiS.
  • zebranie opuściłem o godz. 20:30 gdy do głosu doszedł „Pan od naczyń”, który na kolejne Zebranie Wiejskie wciągnął temat związany z wypożyczaniem naczyń Bielan Wrocławskich na użytek prywatny. Gdy słyszałem kolejno, że „w innych wsiach…”, że „w brudnych butach”, że „sprząta się po sobie” to szczerze podziwiałem Sołtysa za Jego anielską w tej sytuacji cierpliwość. Ja już nie wytrzymałem i jako człowiek o spokojnym usposobieniu i z setką prawdziwie ważniejszych spraw na głowie opuściłem Zebranie.
  • na koniec uwaga odnośnie frekwencji: na Zebraniu Wiejskim Bielan Wrocławskich było 60 osób z tego jakieś 3 w wieku do 35 roku życia. Cisną mi się mocne słowa na klawiaturę, ale odpuszczę sobie dosadny komentarz. Moim zdaniem: już lepiej nie dało się zrobić tego Zebrania – termin i godzina dogodne, wyprzedzające info i zaproszenie od Sołtysa Adama Orylskiego opublikowane na prowadzonej przeze mnie stronie BielanyWroclawskie.com. Dodatkowo w całych Bielanach Wrocławskich widziałem porozwieszane plakaty informujące o Zebraniu, w Biedronce i innych sklepach były eleganckie ulotki, które były napisane „językiem sprzedażowym” tj. eksponowały atrakcyjne aspekty związane z Zebraniem. Co więcej Sołtys i Rada Sołecka mogli zrobić, aby zachęcić do uczestnictwa? Wyjaśnię: ja nie należę do Rady, jestem jedynie mieszkańcem Bielan Wrocławskich, który prowadzi stronę BielanyWroclaskie.com i robi parę innych rzeczy – więcej tutaj - ale wyrażam żal, że tylko tak nieliczna grupa Mieszkańców jest w stanie zainwestować 2-3 godziny swojego czasu raz na kwartał, aby mieć realny wpływ na losy miejsca, w którym mieszkają  Słabo...

·          

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarze obraźliwe wobec osób trzecich będą usuwane. Proszę o merytoryczną i kulturalną wymianę zdań.