5 października 2012

Jak będzie wyglądał Park Handlowy Bielany Wrocławskie za dwa lata?

W zeszłym tygodniu przez media przetoczyła się cała masa informacji o planach rozbudowy Parku Handlowego Bielany Wrocławskie, czyli tego gdzie centralnym obiektem jest IKEA. Jak informowaliśmy już wielokrotnie na BielanyWroclawskie.com aktualna lokalizacja sklepu IKEA zostanie zmieniona i nowy, największy w Polsce market tej szwedzkiej sieci zostanie otwarty na terenie pomiędzy OBI i Castoramą. Proces rozbudowy Parku Handlowego Bielany dotyczy więc terenu jaki pozostanie po IKEA gdy sklep zmieni lokalizację.

Tyle tytułem wstępu a teraz czas na informacje i grafiki o Parku Handlowym Bielany, który już w 2014 roku będzie największym centrum handlowym w Polsce.

Park Handlowy Bielany po rozbudowie wzbogaci się m.in. o:
  • dodatkowe 120 sklepów (co w sumie z obecnymi da liczbę 200 punktów handlowych)
  • ośmiosalowe kino Helios
Przybędzie także miejsc parkingowych oraz udrożniona zostanie droga jaka łączy Park Handlowy Bielany ze sklepem Decathlon. Całość inwestycji pochłonie łącznie ok. 205 mln złotych i uczyni Park Handlowy w Bielanach Wrocławskim prawdziwie największym centrum handlowym w Polsce.


widok Parku Handlowego Bielany od strony autostrady z dominantą w postaci Kina Helios (8 sal w tym jedna premierowa na 500 osób)


Korzystając z uprzejmości osób, które w imieniu Inwestora kontaktują się z mediami :) pozwoliliśmy sobie sformułować pytania, na które błyskawicznie otrzymaliśmy odpowiedź.

Jedno z pytan brzmiało:
Autorzy projektu inspirowali się Wrocławiem i Ślężą - to świetnie. Powiedziano jasno, że Park Handlowy Bielany adresowany jest w szczególności dla mieszkańców Wrocławia- co osobiście rozumiem zdając sobie sprawę kto głównie wydaje pieniądze w obiektach IICG. Zabrakło mi jakiś odwołań do tego gdzie Park Handlowy faktycznie powstaje - do Bielan Wrocławskich jako osobnego Sołectwa, takiej niby wsi, która jest prawie jak miasto i jest częścią Gminy Kobierzyce. Czy Inwestor planuje w jakikolwiek sposób włączyć się we współpracę ze społecznością lokalną - z kilkoma tysiącami mieszkańców Bielan Wrocławskich, dla których to miejsce zamieszkania a nie tylko punkt na mapie gdzie zlokalizowane będzie największe centrum handlowe w Polsce? Czy Inwestor, zdając sobie sprawę, że realizowana inwestycja (jak zresztą każda) niesie ze sobą wiele dobrego (+120 sklepów, miejsca do spotkań, multipleks, nowe podatki dla Gminy) ale również i złego (jeszcze większy ruch samochodowy = więcej spalin) ma w planach zacieśnić swoje relacje nie tyle w mieszkańcami Wrocławia co z mieszkańcami Bielan Wrocławskich?

Odpowiedzi udzielił nam project manager z Inter IKEA Center Group Polska - Dariusz Węglicki:
Od początku działalności Parku Handlowego Bielany naszym celem była i jest bliska współpraca z gminą oraz jej mieszkańcami. Cieszymy się, że ta współpraca układa się dobrze od wielu lat. Nie odwracamy się od Bielan Wrocławskich, tym bardziej, że nasze centrum leży w całości na terenie tej miejscowości i z Bielanami Wrocławskimi jesteśmy blisko związani. Planujemy prowadzić komunikację z mieszkańcami gminy, informować ich na temat tego, co będzie działo się w Parku handlowym Bielany. I zawsze z uwagą przyjmujemy sugestie i uwagi mieszkańców, czy to przekazywane bezpośrednio dyrekcji Parku Handlowego Bielany, czy też za pośrednictwem władz gminy

Podczas prezentacji wskazywaliśmy na źródła inspiracji dla projektu, takie jak Wrocław, ale także okolice, czyli między innymi Masyw Ślęży. Te idee oraz inspiracje przekładają się na pewne rozwiązania architektoniczne i koncepcyjne, jednak celem nadrzędnym zawsze jest dla nas wygoda i komfort klientów. A wśród naszych klientów wiele jest osób mieszkających właśnie na Bielanach Wrocławskich. Z myślą także o nich rozbudowujemy Park Handlowy Bielany o nowe sklepy i przede wszystkim o część rozrywkową, której do tej pory brakowało. Za sprawą dużego kina Helios oraz rozbudowanej części gastronomiczno-kulturalnej mieszkańcy gminy Kobierzyce i okolicznych gmin będą mieli ciekawą ofertę kulturalną na wyciągnięcie ręki. Chcemy, by mieli blisko siebie nowoczesne, dobrze zaprojektowane i wyposażone centrum handlowe

Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że dla części mieszkańców rozbudowa Parku Handlowego Bielany wiązać się może z pewnego rodzaju utrudnieniami. Nie myślałbym tu raczej o kwestii wzmożonego ruchu samochodowego, ponieważ mieszkańcy Wrocławia dojeżdżają do Parku od północy, natomiast mieszkańcy okolicznych miejscowości i gmin mogą dojeżdżać nie tylko drogą krajową nr 8, ale także drogą krajową nr 35 oraz wygodną, szeroką Autostradową Obwodnicą Wrocławia, która zaczyna się już w Magnicach. Pozwala ona kierowcom omijać miejscowości i szybko znaleźć się w Parku Handlowym Bielany. Być może większe niedogodności towarzyszyć będą samej inwestycji i prowadzonym pracom, ale będziemy się starali, by klienci i mieszkańcy odczuli je w jak najmniejszym stopniu. Jestem przekonany, że mieszkańcy Bielan Wrocławskich przede wszystkim docenią atuty i zalety rozbudowanego Parku Handlowego Bielany

.


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Komentarze obraźliwe wobec osób trzecich będą usuwane. Proszę o merytoryczną i kulturalną wymianę zdań.