5 maja 2011

Zebranie Wiejskie Bielany Wrocławskie - krótka relacja

Jak pisaliśmy wcześniej 28.04.2011 odbyło się Zebranie Wiejskie- pierwszy raz pod przewodnictwem nowego Sołtysa Sołectwa Bielany Adama Orylskiego. W Zebraniu oprócz około 60 mieszkańców (wstydliwa frekwencja) wzięli udział: Szef Gminnego Centrum Kultury, Wójt Gminy Kobierzyce, Jego Zastępca oraz trójka bielańskich Radnych.

Na Zebraniu mniej więcej do połowy czasu jego trwania byłem z Jasiem co oznacza, że nie mogłem w pełni wynotować wszystkiego co tam postanowiono. Liczę na przesłanie do nas, z możliwością publikacji, protokołu z tego spotkania bo widziałem, że takowy był robiony.Podstawowe ustalenia i fakty z Zebrania w punktach:
  1. Podzielono środki będące w dyspozycji Sołtysa i Rady Sołeckiej w kwocie 28.294 PLN - niemal wszystkie w wyjątkiem 2,5 tys PLN lub 3,5 tys PLN poszło na różnego rodzaju imprezy: od Festynu Bielańskiego planowanego na dzień 25.06.2011, przez Dzień Seniora, Mikołajki itd. Te 2,5 lub 3,5 tysiąca złotych poszło na doposażenie placu zabaw przy boisku zlokalizowanym przy Szkole
  2. Rada Sołecka i Stowarzyszenie Przedsiębiorców Ziemi Kobierzyckiej dali negatywną opinię odnośnie wyrażenia zgody na zmianę planu zagospodarowania pod potrzeby Biedronki. Gdybym miał sklep w Bielanach pewnie też bym lobbował przeciwko temu, ale czemu Rada Sołecka tak głosowała to nie do końca rozumiem. Jeronimo Martins jest na tyle dużym graczem, że jak sobie postanowi i tak znajdzie ziemię gdzie będzie mógł postawić swój market i nikogo specjalnie o opinię nie będzie się pytał...
  3. Starosta Powiatu, do którego należy droga Bielany-Ślęza-Wysoka podobno zobowiązał się, że zostanie ona kompleksowo wyremontowana jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. Z tego co usłyszałem decyzja w tym temacie zapadła na wysokim szczeblu- po jednej stronie drogi na być chodnik dla pieszych, po drugiej droga rowerowa (yeah!) Oczywiście największym problemem jest puszczenie obu nad autostradą A4. Mądre głowy mają się zastanowić jak to skutecznie zorganizować.
  4. Niestety (z naszego punktu widzenia) zapadła decyzja, że po wybudowania szkoły w miejscowości Wysoka zostanie tam przeniesiona Podstawówka z Bielan Wrocławskich. Finalnie będzie więc tak: Gimnazjum zostaje w Bielanach, Podstawówka będzie w Wysokiej. Nie skaczę z radości z tego powodu, ale jeśli faktycznie powstanie droga, o której pisaliśmy w pkt. 3 oraz jeśli będzie sprawnie działać komunikacja gimbusowa to trzeba będzie nad tym przejść do prządku dziennego. Ważne jest, aby dzieci miały dobre warunki do nauki...(prośba o info do decydentów w tej sprawie: Kiedy ruszy nowa Szkoła? Gdzie będzie zlokalizowana? Czy przed Szkołą na pewno będzie droga?)
  5. Na Zebraniu został również poruszony przez Radną Ziomek temat budowy basenu przy Szkole. Ostatecznie głosowania na ten temat nie było, odbyła się natomiast ożywiona dyskusja gdzie strony prezentowały swoje spojrzenie na tą sprawę. Osobiście nie wróżę temu pomysłowi większego sukcesu tym bardziej, że w niedalekiej odległości od Szkoły ma powstać Aquapark gdzie Gmina wykupi lekcje pływania dla dzieci ze szkół.
Tyle relacji. Smutną sprawą w tym wszystkim jest to, że na ponad 3 tysięcy mieszkańców Bielan Wrocławskich jedynie garstka zdecydowała się współdecydować o losach własnej wsi... Będzie trzeba nad tym pracować w czym (jak wierzymy) może pomóc inicjatywa pod nazwą BielanyWroclawskie.com :)

PS: Obserwujemy skokowy wzrost oglądalności strony- dzięki!

5 komentarze:

Agnieszka pisze...

Rzeczywiscie frekwencja nie była powalająca. Myślę ze wynika to z niewiedzy. Sama chetnie poszlabym na takie zebranie, ale znalazlam wasz serwis jak sie ono (zebranie) odbylo. Dzieki za profesjonalne prowadzenia bloga Bielan. Kazdy na tym duzo zyska!

Katarzyna pisze...

Witam juz po raz kolejny, ja jestem ze Ślęzy, mój synek dojeżdza gimbusem do szkoły (już od I klasy)Tutaj nie ma się czym martwić. Gimbusy jeżdżą regularnie z opiekunkami ze szkoły, są dopasowane do rozkładu lekcji.
Do tej pory była mowa że gimnazjum będzie w Wysokiej, skąd ta zmiana? Pozdrawiam,
Katarzyna

JNP Łyszczak pisze...

Katarzyna- jak widzisz wykreślilismy info o szkole bo źle je zrozumiałem (Piotr) Prawidłowa informacja w tym temacie znajduje się w poście zatytułowanym Sołtys News #1

Anonimowy pisze...

ja nigdzie nie widziałam ogłoszenia o zebraniu, problem jest taki że większośc ludzi porusza się samochodami.My mieszkamy na koncu bielan i tam nigdy nie widziałam informacji o zebraniu, a do kościoła nie chodze więc żadko kiedy jestem w " centrum":)

JNP Łyszczak pisze...

Zgadzam się z tym, że sporo osób nawet nie miało szans dowiedzieć się o Zebraniach stąd też nasza inicjatywy by stworzyć stronę i informować o takich akcjach w wyprzedzeniem (tak by się przygotować i wykroić na to trochę czasu)

Prześlij komentarz

Komentarze obraźliwe wobec osób trzecich będą usuwane. Proszę o merytoryczną i kulturalną wymianę zdań.